| Object Number | 84-26-26 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sumerian |
| Provenience | Iraq |
| Period | Neo-Babylonian Period |
| Date Made | 626-539 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Complete. Stamp inscribed. Behrens: Nebukadnezar II 39 (Walker Brick Inscriptions Nr. 100) |
| Height | 7 cm |
| Length | 32 cm |
| Width | 33 cm |
| Credit Line | Museum Expeditions, pre-1935 |
| Other Number | __ no. 170 - Other Number | P257433 - CDLI Number | UM 84-26-026 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


