Knife
50-49-1010A
From: Philippine Islands | Northern Luzon
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 50-49-1010A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bontoc |
| Provenience | Philippine Islands | Northern Luzon |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal | Wood |
| Description | Blade with curved cutting edge set at slight backwards angle to wooden handle. Half wooden case (B). |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 2.4 cm |
| Credit Line | Purchased from Misses Elizabeth H. Metcalf and Sarah S. Metcalf, 1950 |
| Other Number | 90 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.