Ostracon
82-28-140
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-140 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic body sherd with a partial inscription, probably in Demotic. |
| Height | 9.2 cm |
| Width | 7.4 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/58 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.