Ostracon
82-28-138
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-138 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic rim sherd from a bowl with a partial inscription, consisting of a circle (sun disk?) above plural strokes. |
| Height | 5.7 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 207-1306 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.