Sealing
82-28-131
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-131 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud |
| Description | Uninscribed mud sealing. Back is concave with impressions of string, possibly of a door bolt. |
| Height | 2.7 cm |
| Length | 4.1 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 67-1166 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.