Vessel Fragment
82-28-123
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-123 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Two joining fragments of a ceramic cylinder, with molded decoration. Probably the neck of a vessel. |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 173-1272 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.