Bronze Fragment
82-28-104.1
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-104.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze |
| Description | Fragment of bronze. Round flange or handle protruding out from a curved surface. Possibly a vessel fragment. Surface heavily encrusted. |
| Height | 1.42 cm |
| Length | 4.3 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 234-1333 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.