Shabti Fragment
82-28-96.2
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-96.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of a faience shabti, representing the head and shoulders. Molded hands and adzes. Notch on back. |
| Height | 2.49 cm |
| Width | 1.63 cm |
| Depth | 0.84 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 150-1249 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.