Ostracon
82-28-121
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-121 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Three joining sherds of the same ostracon. Rim sherd of a redware bowl, with a short hieratic inscription near the rim. |
| Height | 1 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77-1176 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.