Sealing
82-28-108
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-108 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud |
| Description | Fragment of a mud seal impression. The back has an impression of twine, while the front has an eroded impresion of a cylinder seal, with what appears to be a "Hm" sign. |
| Height | 1.33 cm |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 108-1207 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.