Shabti Fragment
82-28-107
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-107 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of a mold-made, ceramic shabti. Poorly molded features, no hands or tools. Lower legs and feet missing. Surface covered in white, with small areas of light blue paint still remaining. |
| Height | 4.7 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Thickness | 1.34 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 152-1251 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.