Object
82-28-103
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-103 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud |
| Description | Amorphous mud object, possibly leftover mud from a sealing. |
| Length | 5.9 cm |
| Width | 3.11 cm |
| Thickness | 1.19 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 103-1202 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.