Bronze Fragment
82-28-102
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-102 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze |
| Description | Fragment of bronze. Surface is corroded, and covered in mud. |
| Length | 2.4 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 0.55 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 174-1273 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.