Wood Fragment
82-28-99
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-99 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Fragment of wood with an area of buff plaster on one side. Short edge is cut down to a taper. Near the opposite end, two peg holes extend through the piece, perpendicular to one another. |
| Height | 2.2 cm |
| Length | 10.2 cm |
| Width | 1.1 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 49-1148 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.