Ostracon
82-28-97
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-97 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Triangular body sherd with ink inscription on the exterior. |
| Height | 5.1 cm |
| Length | 9.6 cm |
| Thickness | 0.75 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 122-1221 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.