Shabti
82-28-90.1
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-90.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Mold-made, ceramic shabti. Tripartite wig, hands molded, crossed on chest, no indication of adzes. Blue paint on surface. |
| Height | 6.76 cm |
| Width | 1.99 cm |
| Depth | 1.37 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 151-1250 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.