Shabti Fragment
82-28-85.1
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-85.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of a roughly-formed ceramic shabti. Basic indication of wig, but no molded arms. Lower legs and feet missing. |
| Height | 3.9 cm |
| Width | 1.4 cm |
| Thickness | 0.82 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 154-1253 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.