Sealing
82-28-91
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-91 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud |
| Description | Mud sealing with a partial inscription, including an "s" sign and "kA" sign. Back has impressions of string, and linen. |
| Height | 2.7 cm |
| Width | 4 cm |
| Depth | 0.9 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 102-1201 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.