Figurine Fragment
82-28-88
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-88 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Conical eramic fragment, possibly part of a figurine or a vessel. Dots of blue-grey paint the surface. Broken at one end. |
| Height | 1.67 cm |
| Length | 3.3 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 47-1146 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.