Figurine
82-28-86
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-86 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud |
| Description | Crude figurine, probably meant to be a shabti. Hand-formed, cylindrical body, with a protrusion at one end, representing the feet. |
| Height | 4.93 cm |
| Width | 1.57 cm |
| Depth | 2.05 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 3-1102 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.