Shabti Fragment
82-28-83
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-83 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of a ceramic, mold-made shabti. No molded ears, or arms. Feet missing. Blue pigment still remains around the head, and legs. |
| Height | 4.97 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 149-1248 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.