Spindle Whorl (uncertain)
82-28-81
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-81 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Sandstone |
| Description | Half of a flat disc of stone, with a hole roughly in the center. Possibly a spindle whorl, or a fishing net weight. |
| Length | 3.68 cm |
| Width | 1.85 cm |
| Thickness | 0.68 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 170-1269 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.