Shabti
82-28-79
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-79 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic shabti, wearing a large crown. No molded ears. Hands crossed over chest, holding modeled adzes. Rough back with no indication of a basket. |
| Height | 5.5 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 131-1230 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.