Vessel Fragment
82-28-75
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-75 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone (uncertain) |
| Description | Base sherd from a stone bowl. Flat base. |
| Height | 6 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 70-1169 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.