Vessel Fragment
82-28-74
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-74 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Calcite |
| Description | Fragment from a cylindrical vessel. |
| Height | 4.6 cm |
| Width | 3.7 cm |
| Thickness | 1.47 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 192-1291 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.