Vessel Fragment
82-28-73
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-73 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Travertine |
| Description | Body sherd from a travertine vessel. A void on the outside of the stone sherd has been filled. |
| Height | 4.48 cm |
| Width | 3.96 cm |
| Thickness | 0.72 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 87-1186 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.