Stone Fragment
82-28-71
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-71 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Sandstone |
| Description | Fragment of inscribed sandstone. Incised decoration. Border at the right, and at the left a partial "n" sign. Surface was originally painted a buff color. |
| Height | 5.39 cm |
| Length | 12.2 cm |
| Width | 4.08 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 11-1110 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.