Figurine Fragment
82-28-70
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-70 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze |
| Description | Fragment from a bronze figurine of Osiris. Fragment consists of the legs, feet, and mounting tang. Surface corroded. |
| Height | 3.53 cm |
| Width | 1.09 cm |
| Thickness | 0.81 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 160-1259 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.