Polishing Stone
82-28-69
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-69 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Quartzite |
| Description | Fragment of a black quartzite polishing stone, worked and flattened on two sides. |
| Height | 2.48 cm |
| Length | 10.7 cm |
| Width | 4.34 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 83-1182 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.