Ostracon
82-28-67
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-67 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic | Ink |
| Description | Ceramic body sherd with a partial hieratic inscription written in ink in two lines. The signs face right. The interior of the sherd is coated in a light brown resinous material. |
| Height | 3.47 cm |
| Width | 2.69 cm |
| Thickness | 0.56 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 32-1131 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.