Fragment
82-28-65
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-65 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Small, square faience fragment, with inscriptions on opposing sides. One side has partial "n" and "nbw" hieroglyphs, while the other side is too small to be legible. |
| Height | 1.64 cm |
| Length | 1.48 cm |
| Width | 1.42 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 198-1297 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.