Vessel Fragment
82-28-64
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-64 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Body sherd from a faience vessel. Exterior is decorated with black lines, representing a lotus flower. Interior is rough, and unglazed. |
| Height | 4.8 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 74-1173 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.