Sealing
E10924.2
From: Sudan | Nubia | Buhen
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E10924.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sudan | Nubia | Buhen |
| Locus | ? |
| Period | New Kingdom |
| Date Made | 1539 - 1075 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Clay |
| Description | Clay (mud sealing). Decoration on base is a standing figure on the right and a bound captive on the left. |
| Length | 7.9 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Thickness | 4 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Buhen; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1910 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.