Torque
E10327A.2
From: Sudan | Nubia | Buhen
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E10327A.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sudan | Nubia | Buhen |
| Locus | H96 |
| Period | New Kingdom |
| Date Made | 1539 - 1075 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Silver |
| Description | Silver wire torque. Found together with one red-gold disc with a hole in the middle and three pendants of cowrie shells, consisting of only the internal ceramic form, which was originally covered with silver foil. |
| Height | 10.16 cm |
| Length | 10.16 cm |
| Width | 0.32 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Buhen; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1910 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
