Dagger Blade
E10341B
From: Sudan | Nubia | Buhen
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E10341B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sudan | Nubia | Buhen |
| Locus | J33B |
| Period | Second Intermediate Period |
| Date Made | 1630-1523 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze | Ivory |
| Description | Blade from a sword (or dagger) with a bronze blade. The ivory handle was originally riveted to the blade with two rivets. |
| Height | 1.91 cm |
| Length | 31.12 cm |
| Width | 3.17 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Buhen; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1910 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
