Stela Fragment
82-28-52
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-52 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a limestone stela wifh incised decoration. Fragment depicts the right arm and abdomen of a standing male figure, whose skin is painted red. |
| Height | 9.47 cm |
| Width | 7.8 cm |
| Thickness | 3 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/19 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.