Statue Base
82-28-50
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-50 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a limestone statue base with an ink inscription. The rear portion of the base is missing. Surface encrustations occlude the text. An ankh is in the center of the front, and a Horus bird is on the front of the left side. |
| Height | 4.3 cm |
| Length | 9.8 cm |
| Width | 7.8 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/3 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.