Ostracon
82-28-49
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-49 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of limestone with hieroglyphic inscription in ink. Inscription is arranged in columns with separating lines. |
| Height | 11 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Thickness | 7 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/35 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.