Stela Fragment
82-28-48
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-48 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Locus | J8E |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of an inscribed limestone stela. Incised decoration and text. At the left are the legs of a seated figure, whose feet rest on a double ground-line. At the right are the feet of a standing figure, who wears a long garment. A short column of text, whose hieroglyphs face left, is situated in front of the standing figure. |
| Height | 8 cm |
| Width | 8 cm |
| Thickness | 2.9 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/33 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.