Stone Fragment
82-28-46
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-46 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Locus | G5W |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of limestone with the face of a king. Incised decoration, painted. Head of the king faces right, and he wears a uraeus on his brow. Face has traces of red paint, and there is some blue coloring on the shoulder, probably from a wesekh collar. |
| Height | 17 cm |
| Width | 14.2 cm |
| Thickness | 4 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.