Figurine Fragment
82-28-42
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-42 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud |
| Description | Fragment of an unfired mud figurine, depicting an animal head. Nose and most of the face is missing. Flat base. |
| Height | 5.7 cm |
| Width | 5.2 cm |
| Depth | 4.3 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/87 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.