Figurine Fragment
82-28-40
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Locus | E75 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud |
| Description | Fragment of an unfired mud figurine, depicting the head of a ram. Nose broken away, and the right horn is missing. Flat base. |
| Height | 4.4 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Depth | 5.4 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/85 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.