Stela Fragment
82-28-39
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-39 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Locus | J7N |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a limestone stela with incised and painted decoration. At the bottom is a multi-lined groundline. Upon this groundline stands the king at the right, who wears a bull tail. At the left, and behind the king, stands a female. No inscription. |
| Height | 8.4 cm |
| Width | 12.5 cm |
| Thickness | 8.6 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/6 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.