Stone Fragment
82-28-37
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-37 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Inscribed limestone fragment. Incised hieroglyphs and borderline, filled in blue paint. Text is read right to left. |
| Height | 5.42 cm |
| Width | 17 cm |
| Depth | 5.5 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 77/27 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.