Ostracon
82-28-34
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-34 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Limestone flake with a short inscription in black ink. |
| Length | 14.5 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Depth | 3.5 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 109-1208 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.