Bowl Fragment
82-28-33
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-33 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Travertine |
| Description | Rim fragment of a travertine bowl. |
| Length | 6.37 cm |
| Width | 7 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 239-1338 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.