Jar Stopper
82-28-32
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-32 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud |
| Description | Unfired mud jar stopper. Large stamp seal impressed three times on the surface. Stamp seal has two "n" signs, and a reed leaf. |
| Height | 4.67 cm |
| Width | 2.69 cm |
| Thickness | 2.05 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 89-1188 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.