Figurine Fragment
82-28-31
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-31 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of a mold-made, ceramic figurine of the Graeco-Roman period. Figurine depicts the head and upper torso of a woman with a large, plaited or curled hairstyle. Her dress crosses her breasts. White encrustations may be remains of paint. |
| Height | 5.76 cm |
| Width | 3.52 cm |
| Depth | 2.78 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 178-1277 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.