Pipe Bowl Fragment
82-28-29
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-29 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of a smoking pipe bowl, and a small portion of the stem. Incised line decoration. |
| Height | 2.6 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 127-1226 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.