Building Fragment (uncertain)
82-28-28
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of worked limestone with an inside corner, and a worked exterior surface. |
| Height | 4.7 cm |
| Length | 7.4 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 164-1263 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.